Anasayfa / 12 AY ALAÇATI ETKİNLİKLER / EMITT 23. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarında tekrar Çeşme Rüzgarı Esti

EMITT 23. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarında tekrar Çeşme Rüzgarı Esti

EMITT 23. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarında tekrar Çeşme Rüzgarı Esti

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde başlayan, dünyanın ve Türkiye'nin dört bir yanından tatil rotalarını aynı platformda bir araya getiren fuarın açılışı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla yapıldı. Bakan Ersoy, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, göreve geldikten sonra turizmdeki hedefleri revize ettiklerini, 2023 hedeflerini 70 milyon turist, 70 milyar dolar gelir olarak değiştirdiklerini söyledi. Nitelikli turist hedefini gerçekleştirmek için öncelikle turizme bakış açısının değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Ersoy, ayrıca maliyet odaklı değil gelir odaklı, arz odaklı değil talep odaklı turizme öncelik verilmesinin önemine işaret etti.

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, İzmir'de gerçekleştirilen Travel Turkey'de Çeşme'yi en iyi şekilde tanıtmaya çalıştıklarını belirterek, "Bu yıl da Türkiye'nin en önemli uluslararası turizm fuarı olan EMITT'de Çeşme standımızı açarak, dünyanın dört bir yanından gelecek olan konuklara Çeşme'mizi tanıtacağız. Fuara çok iyi hazırlandık. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi, bu yıl da fuarda en çok ses getirecek turizm destinasyonu olacağımıza inanıyorum" dedi. 

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Korkut Denizeri, Alaçatı Turizm Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Çetin, Alaçatı Turizm Derneği üye kuruluşları, Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir ve Çeşme sevdalısı ziyaretçiler ile ilk gün açılış kokteylimiz gerçekleştirildi. Alaçatı Caz Orkestrası eşliğinde konuklara Çeşme bölgesine ait limonata ve çeşitli ikramlarda bulunuldu. 

Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Korkut Denizeri, " Turizm fuarlarında beldemizi tanıtmaktan ziyade aslında genel algıyı yönetmemiz önemli. Biz bu tarz etkinliklerde sadece Alaçatı'yı değil Çeşme'yi de temsil ediyoruz. Alaçatı Turizm Derneği olarak ÇEŞTOB'la birlikte hareket ediyoruz. Burada ortak bir sinerji oluşturup tüm beldeyi tanıtmaya çalışıyoruz. Ülkemizde ekonomik kriz olmasına rağmen 2018 sezonu bizim için iyi geçti. Özellikle havaların güzel olmasıyla Eylül ayını da doluluk anlamında çok güzel geçirdik. Dolar ve Euro'nun artşı da iç piyasaya yaradı ve 2018 sezonunda yabancı turist sayımızda da gözle görülür bir artış yaşadık. 2019'da, 2018'in vermiş olduğu enerji ile çok güzel geçecek" dedi. 

Turizmin geleceği konusu esasında çeşitli paneller ve etkinlikler kapsamında 4 gün süren fuarda standımızı ziyaret eden çeşitli kurum ve kişilerle faydalı görüşmeler gerçekleştirildi. 

FUARDAN KARELER