Anasayfa / ETKİNLİKLER / Evde Kal Sanatla Kal-Herkes Resim Alsın Diye / SANAL SERGİ

Evde Kal Sanatla Kal-Herkes Resim Alsın Diye / SANAL SERGİ

Evde Kal Sanatla Kal-Herkes Resim Alsın Diye / SANAL SERGİ

ALAÇATI TURİZM DERNEĞİ OLARAK SANAL SERGİMİZİN İLKİ ANKARA RÜZGARI KÜLTÜR SANAT VE YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KATKILARIYLA GERÇEKLEŞMEKTEDİR

Ankara Rüzgarı Kültür Sanat ve Yaşamı Destekleme Derneği

Bireylerin sanat aracılığı ile  sosyal hayatta daha çok yer alıp, katkıda bulunmaları amacıyla, yolu sanattan geçen kadın erkek, toplumun tüm katmanlarındaki herkesin sanatın evrensel dili ile bir araya gelmesi için    2012  yılında kurulan dernek,  Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Çağdaş Sanatlar Merkezi, Ankara Vakıfbank Sanat Galerisi,  Mustafa Ayaz Müzesi, ,Bodrum Su Altı Müzesi,Alsancak TCDD Müzesi ve Beyoğlu  YMM Sanat Galerisi gibi ülkemizin güzide sanat merkezlerinde karma sergiler  düzenlemiştir.

Çeşitli yurtiçi ve yurt dışı sanat çalıştaylarına ve bienallerine katılan ve Yıldız Teknik Ünv. tarafından 2010 yılını Yıldız’lı sanatçısı seçilen Hatice Erdi tarafından  başkanlığı sürdülen derneğin   amacının, sanatın evrensel dilini kullanarak kültürler arası diyoluğun artırılması, toplumun gelişimine katkıda bulunacak projelerin üretilmesi ve mesajı olan sergilerin yapılması olup, sanatın  halka ulaştığında işlevini yerine getirmiş olacağı öngörüsü çerçevesinde,  resim almağı  özendirmek amacıyla eserlerin uygun fiyatla satılarak halka ulaşmasını sağlamak için “Herkes Resim Alsın Diye” isimli ve  ülkemizde demokrasinin gelişimine ile ilgili  eser ve anektodların yer aldığı "Demokrasiye Doğru" isimli karma sergileri de   değişik illerde açılmıştır.

SERGİDE YER ALAN SANATÇILAR VE ÇALIŞMALARI 

!!! GÖRSELLERİ BÜYÜK GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYIN.

Abdulkadir GÖĞÜŞ - Abdulkadir Göğüş 1956 yılında Adıyaman’ın Besni ilçesinde doğdu. Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulundan mezun oldu. TODAİE ‘de master yaptı. 23 kişisel sergi açtı. 60’ın üzerinde karma sergiye katıldı. IWS Uluslararası Suluboyacılar Derneği üyesidir. Eserleri yurtiçinde ve yurtdışında koleksiyonerler tarafından satın alınmıştır.

           

ASİYE ÖZGESOY - Gaziantep doğumlu olup, emekli öğretmendir. Yirmi yıldan fazla yağlı boya, ahşap oyma, rölyef, ebru, filografi ve keçe çalışmalarına devam etmekte ve yirmiden fazla karma sergiye katılmıştır.

    

AYLA GÜRKAN SARAÇLI - Eskişehir Ünv.İktisat bölümünü bitirdikten sonra, Marmara Ünv. İşletme Fak.’de Yönetim ve Organisazyon dalında yüksek lisans ve doktora yaptı.Bankacılık sektöründe 5 yıl çalıştıktan sonra kendi şirketini kurdu. Üniversite yıllarında başladığı resme çeşitli atölyelerde ders alarak devam etti ve çeşitli STK’larda görev aldı. Çeşitli sergilere katıldı ve halen İstanbul/Göktürk’deki kendi atölyesinde resim çalışmalarına devam etmekte ve kurucusu olduğu bir kadın girişimci grubunda çalışmaktadır.

   

 

AYLA LEBLEBİCİ -  Denizli 1960 doğumlu olup, Ankara Gazi Ünv. Basın Yayın Yüksek okulu mezunudur. Çeşitli gazetelerde ekonomi muhabirliği yaparken bazı kuruluşlar için dergi ve gazete çıkardı. Rize’de öğretmen olarak çalıştı ve resim üzerine ders aldı. Çeşitli sergilere katıldı ve yurt dışına resim sattı.

   

BEDRIYE TANER ÇORUH - Makina mühendisliğinden emekli olup, 2000 yılında Hikmet Çetinkaya ve Erdoğan Seçil atölyesinde resme başlamıştır. Çeşitli yurtiçi ve yurt dışı sergilere katılmış ve halen aynı atölyede resim çalışmalarına devam etmektedir.  

 

FATMA YILMAZ -  Zonguldak’ta 1964 yılında doğdu ve Zonguldak Pratik Kız Sanat Okulu’nda el sanatları ile ilgili çalışmalara başladı. Emeklilik sonrası usta öğretici olarak çalışmakta ve birçok sergilere katılmakta olup,kendi atölyesinde takı tasarım, tahta baskı, keçe ve soğuk porselen ağırlıkta olmak üzere çalışmalarına devam etmektedir.

   

GÜL ÇOŞKUNAKÇAY -  İstanbul doğumlu olup, Güzel Sanatlar Akademisi İç mimariyi bitirdikten sonra bazı kurumlarda çalıştı ve daha sonra Elit İç Mimari firmasını eşitli mekanların tasarım ve uygulamalarını yapmıştır.2007 Yılından itibaren Ebru Hocası Timuçin Tanarslan ile Ebru çalışarak 2016 yılında  hocasından icazetname almıştır Ayrıca  Hakan Dağlı ile Tezhip ve  Hattat Menaf Nom’dan Hat dersleri almıştır. Sanatçı 2009’da Zürih Hastanesinde hasta çocuklara Ebru dersleri vermiş ve  sokak etkinlikleri ile Zürihlileri Ebruyla tanıştırmıştır. Çeşitli karma sergilere katılmış, İSTANBUL 2010 AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ etkinlikleri kapsamında 15 Sergi 15 Seminer programlarına katılarak Klasik Türk Sanatları Vakfından Katılım Belgesi almıştır. 2019 ‘da Akkase Tekniği ile hazırlamış olduğu eserlerini “KADININ ADI VAR” adlı sergisini açmıştır. 

        

GÜLCAN ÇAĞAN - Biga/Çanakkale doğumlu olup, Atatürk Ünv. ‘de Fransız Filoloji bölümünde okudu, daha sonra Uludağ Ünv. Fransızca Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Öğretmenlik mesleği sırasında bazı gazetelerde köşe yazarlığı yaptı ve Anadolu Ünv. Fotografçılık ve Kameramanlık bölümünü bitirdi. ”Ölmeden Önce”isimli romanını 2018 yılında yayınladı ve manuel transferle yaptığı eserler ile ilk kişisel sergisini açtı. 2017 yılında emekli olup, doğuştan bünyesinde olduğuna inandığı yeteneği ile Çanakkale’de açtığı atölyede disiplinler arası sanat çalışmalarına devam etmektedir.

   

GÜLFER TELLALOĞLU - Göztepe Mes. Lis. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi mezunu olup, anasınıfı öğretmenliğinden 2000 yılında emekli oldu. Çeşitli sergilere katılmış olup, Muzaffer Bekdaş (Mono Muzo) atölyesine devam etmekte ve İzmir Suluboya Ressamları Derneği üyesidir.

    

HARİKA AKKOÇ - 1962 Ankara doğumlu olup, diyet uzmanı olarak emekli olmuştur. Geleneksel tepme keçe konusunda iki yıl eğitim aldı ve birçok ulusal sergilere katıldı. Beş yıldan yıldan beri Ankara’da kendi atölyesinde keçe çalışmalarına devam etmekte ve ders vermektedir.

   

HATİCE ERDİ - Yıldız Üniversitesi Elektrik Mühendisliği ve İstanbul Ünivesitesi İşletme İktisadı Enstitüsü mezunu olup, sırası TEK, DPT ve Hazine Müsteşarlığında çalıştı.Yıldız Teknik Üniversitesi’nce 2010 yılının Yıldızlı Sanatçısı seçilmiş olup, ulusal ve uluslararası kolleksiyonlarda eserler vardır. Sanatta Engelsiz Buluşma isimli engelli çocuklar yararına düzenlenen projenin koordinatörlüğünü yaptı ve başta Nepal,Senegal,Ürdün ve Fas gibi ülkelerdeki uluslararası ve ulusal bienal ve sanat çalıştay ve sergilere katıldı ve 20 kişisel sergi açtı. Halen Femin-Art Kadın Sanatçılar Derneği Ankara Şubesi ve Ankara Rüzgarı Kültür Sanat ve Yaşamı Destekleme Derneği Başkanlıklarını yürütmekte olup, Ankara’daki atölyesinde resim çalışmalarına devam etmektedir.

                   

HİKMET ÇETİNKAYA - Ankara Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi-Resim Bölümü mezunu olup, 2002 yılında Fransa’da Arc-En-Ciel Maison D’art Paris adında bir sanat evi açarak 5 yıl sanatsal etkinliklerde bulundu. Sekiz eseri (150 X 150 cm) Kanada - Ottowa War Museum’a kabul edilerek daimi olarak müzede sergilenmeye değer görüldü ve ulusal ve uluslararası çeşitli kolleksiyonlarda, müze ve kurumlarda eserleri bulunmaktadır. Bulgaristan–Varna– Plovdiv, Avusturya–Pöchlarn, Kanada–Montreal–Ottowa–Toronto, Kırgızistan–Bişkek, Avustralya–Canberra, Tayvan–Taipei, Malta–Valletta’da sanat sempozyumlarına katılarak canlı performanslar sundu, seminerler verdi ve 53’ü yurtdışı olmak üzere 152 kişisel sergi açtı. Ankara’daki Nazım Hikmet Kongre Sanat ve Merkezi’ndeki sergi mekanına “Hikmet Çetinkaya Sergi Alanı” adı verilerek sanatçıya yaşamındaki en büyük ödül verildi . Halen 2013 yılında Kanada – Toronto’da kurduğu atölyesinin yanında Ankara’daki atölyesinde de eş zamanlı olarak sanatsal çalışmalarını sürdürmektedir.

 

HÜSEYIN MACAR - Kırşehir doğumlu olup, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim bölümünü bitirdikten sonra aynı üniversitenin Sanat Tarihi bölümünde Yüksek Lisans yaptı. Birçok karma sergiye katıldı ve seksene yakın kişisel sergi açtı. Yerli ve yabancı kolleksiyon ve müzelerde eserleri mevcut olup, çalışmaları renkçi ve şiirseldir.Halen çalışmalarına Ankara’da özel atölyesinde devam etmektedir.

   

ITIR TOKDEMİR ÖZÜDOĞRU - Ankara doğumlu olup, Bilkent Ünv. Resim bölümünde lisans, Grafik Tasarım bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Hacettepe Ünv. Resim Ana Sanat dalında sanatta yeterlik derecesini aldı ve halen Atılım Ünv. Güzel Sanatlar Tasarım Mimarlık Fak. Grafik Tasarım bölümünde Doktor Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.

 

MİNE ÇALLIOĞLU -  Nazilli doğumlu olup, G.K.M’de Resim ve Ankara Gazi Teknoloji Eğitim Fakültesi’nde ev ekonomisini bitirdikten sonra, seramik ve moda sektörlerinde desinatör olarak çalıştı. İlk sergisine Zuhal Yorgancıoğlu’nın verdiği destek ile birçok ulusal ve uluslararası sergilere katılmışdı. Hayat, yaşananlar ve doğanın ilham verdiği suluboya çalışmalarına İzmir’de kendi atölyesinde devam etmektedir.

   

NİMET TANER - 1957 Lice/Diyarbakır doğumlu olup, muhasebe eğitimi aldı ve İstanbul Bankasında ve kendi adına açtığı büroda uzun yıllar çalıştı. Ankara’da bir fırında yöneticilik yaptıktan sonra, hiç aklında olmadığı halde kendi çini ile uğraşırken buldu.Babasının mesleği nedeniyle Anadolu’da gezdiği yerlerden aldığı ilham ile çini sanatına Ankara’da kendi atölyesinde devam etmektedir.

   

PINAR OLGAÇ -  Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulunu bitirdikten sonra İtalya’da Accedemia Della Moda’da eğitim alarak “Moda tasarımcısı”diplomasını aldı. Gazi Ünv.Sosyal Bil.Ens.’de “Sanatta Yeterlik” aldı. PTT’nin pul ressamlığını yaptı ve pulları PTT Pul Müze’sinde sergilenmektedir.Kişisel sergilerin yanında birçok karma sergilere katıldı ve Kültür Bakanlığı ve Türk Tarih Kurum’nun belgesel filmlerinin kostüm tasarını yaptı.İtalya’da düzenlenen “Avrupa’nın En güzel gelinliği”yarışmasında birincilik almış olup halen Atılım Ünv. Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fak.Moda ve Tekstil Tasarımı bölümünde Yrd. Doç olarak çalışmaktadır.

 

REMZİYE KURTTÜRK -  Bulgaristan doğumlu olup, desanatör olarak çalışmıştır.Ulusal ve uluslararası bir sürü sergiye katıldı ve kişisel sergiler açtı.İpek üzerine kumaş boyası ile yapılan tabloları ile de tanınmakta ve halen Bandırma’da kendi atölyesinde yağlıboya,suluboya ve seramik çalışmalarına devam etmektedir.

          

SAFFET TUNCEL -  Kars/Selim doğumlu olup, Kars Endüstri Meslek Lisesini bitirdikten sonra, Aliağa Petkim Petrokimya A.Ş’de elektrik teknisyeni olarak 2004 yılına kadar çalıştı. Çeşitli demokratik kitle örgütlerinde yöneticilik, başkanlık ve belediye meclis üyeliği görevlerinde bulundu. 2014 yılında başladığı resim çalışmaları ile birçok sergilerde ve etkinliklerde yer aldı ve Kuşada’sındaki atölyesinde çalışmaya devam etmektedir.

     

SELMA US - Mezuniyet sergisi ile başlayan sanat yaşamı daha sonra moda tasarımcısı olarak devam etti. İzmir, İstanbul ve Avrupa (Paris-Milano) moda sektöründe çalıştı. Birçok sergiye katıldı ve fotoğraf çekmeyi de resim yapmak kadar seviyor. Emekli olduktan sonra resme devam etmekte ve İzmir’de yaşamaktadır.

   

ŞÜKRAN ÜST -  Karadeniz Teknik Ünv.Fatih Eğt.Fak.Resim-İş bölümünü bitirdikten sonra Giresun Ünv. Görele Güzel Sanatlar Fak. Resim Baskı ana sanat dalında tezli yüksek lisansını yüksek onurla tamamladı.Kurucusu olduğu ve 10 şubesi ve 30 ülkede temsilciliği bulunan Uluslararası Femin Art Kadın Sanatçılar Derneği’nin genel başkanlığını sürdürmekte olup, çok sayıda ulusal ve uluslarası sergi, panel,çalıştay ve sempozyumları başarı ile gerçekleştirmiş ve Rusya Kültür Bakanlığı’nın kültür elçisi ödülüne layık görülmüştür.Birçok ulusal ve uluslararası kolleksiyonlarda eserleri bulunmakta ve halen Trabzon Akçabat Güzel Sanatlar Lisesinde görsel sanatlar öğretmeni olarak çalışmaktadır.

   

TÜLAY KOLCU -  9 Eylül Ünv. Buca Eğitim Fakültesi mezunu olup, Aydın Çine Lisesinde öğretmenliğe başlayıp İzmir Kız Lisesinden emekli olmuştur. Suluboya, akrilik, yağlıboya ve karışık teknikleri grafik sanatı ile birleştirilen eserleri ile 6 kişisel sergi açmış ve pek çok karma sergilere katılmıştır. 

   

TÜRKAN ÇETİN - İstanbul 1959 doğumlu olup, Edirne Kız Öğretmen Okulu ve Hatay Eğitim Yüksek Okulu mezunu ve Spor Akademesi‘nde de kısa süre okumuştur. 33 yıl öğretmen olarak çalışırken resim çalışmalarına devam etmiş ve çok sayıda sergi ve sanat etkinliklerinde yer almıştır.Bodrum Güllük’te kendisine ait bir cafe işletmekte ve atölyesinde resim çalışmalarına devam etmektedir.