Anasayfa / ETKİNLİKLER / Yöresel Lezzetler Atölyesi Tasting Alaçatı'ya damgasını vurdu

Yöresel Lezzetler Atölyesi Tasting Alaçatı'ya damgasını vurdu

Yöresel Lezzetler Atölyesi Tasting Alaçatı'ya damgasını vurdu

Alaçatı Turizm Derneği olarak Şef Dilek Yetkiner ile birlikte Avukma Kadın Kooperatifi desteğiyle gerçekleştirdiğimiz "AVUKMA ÜRETEN KADINLAR KOOPERATİFİ İLE YÖRESEL LEZZETLER ATÖLYESİ"ne ilgi büyüktü. Atölyede Peksimet Avukması, Bulgurlu Karma, Fırında İncir Dolması tadıma değerdi. Hepsi doğal ve özel olarak hazırlanmış yemekler Alaçatı Köy Meydanı'nda servise sunuldu. 

   

Avukma Üreten Kadınlar Kooperatifi Başkanı Güler Sarıgöl Köymen, Kuzey Ege’ye özgü lezzetleri ele aldığı ‘Annesinin Kızı’ kitabından yer alan üç tarifi 80 yaş üzerindeki dört Avukma kadını ve kızlarıyla yaparak Alaçatılılarla buluşturdu. Bu tarifler doğrultusunda kadınlar çiğ sarma, peksimet avukması, cevizli incir dolması gibi unutulmuş lezzetler ile damakları şenlendirdi. Köy Meydanı'ndaki stantta 300 kişi için hazırlanan lezzetler 30 dakikada tükendi.

Avukma Üreten Kadınlar Kooperatifi üyelerinin, anneannelerin kullandığı geleneksel malzemelerle üretim yaptığına dikkat çeken Şef Yetkiner, “Bu kooperatif Ödemiş, Urla, Tire Bölgesi’nde evinde üreten kadın girişimcilere yeni bir pencere açtı" dedi. Ürünlerin tamamının son bir hafta içinde Ödemiş’te üretildiğini söyleyen Yetkiner “Kullanılan zeytin yağından, peksimete hatta incirin içindeki susama kadar herşey organik. İnsanların bilinçlendiği ve sağlıklı yemekler yemek istediği bu dönemde, anneannelerimizin mutfaklarından tanıdığımız kayıp lezzetler gün ışığına çıkıyor” diye konuştu.

    

SÜRDÜREBİLİR TURİZM 

Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Korkut Denizeri ise gastronomiyi öne çıkararak pazar çeşitliliğini artırmayı hedefledikleri bu dönemde yapılan bu etkinliğin Alaçatılılar için iyi bir yol haritası olduğunu söyledi. Yemekleri tatmak için sıraya giren insanları gördükçe ne kadar doğru bir iş yaptıklarını anladıklarını belirten Denizeri “Alaçatı’nın nesilden nesile aktarılan birçok yöresel lezzeti var. Artık sürdürülebilir turizm için, şehre turisti çekecek avantajlara vurgu yapmamız gerektiğini farkındayız. Bu doğrultuda ilerleyeceğiz, Alaçatı’yı güzel günler bekliyor” diye konuştu.