Anasayfa / FESTİVAL VE ETKİNLİK REHBERİ / 22-23 Eylül / 4. OVACIK TARIM VE SAKIZ KOYUNU ŞENLİĞİ
22-23 Eylül / 4. OVACIK TARIM VE SAKIZ KOYUNU ŞENLİĞİ

22-23 Eylül / 4. OVACIK TARIM VE SAKIZ KOYUNU ŞENLİĞİ

Çeşme Belediyesi'nin “9 Durak, 9 Deneyim” etkinlikleri kapsamında yer alan “4. Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği” 22-23 Eylül tarihlerinde Çeşme’nin Ovacık Mahallesi’nde gerçekleştirildi.

Festivalin ilk günü “En İyi Çeşme Kavunu” , ikinci gününde ise; Çeşme Yarımadası’na özgü bir tür olan “Sakız Koyunu” yarışmaları düzenlendi.

Ovacık Mahallesi’nde gerçekleştirilen şenliğin açılış törenine, Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, İlçe Emniyet Müdürü Gürcan Alev, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Emin Yılmaz, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Yardımcısı Cemil Çumak, Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

4. Ovacık ve Tarım Koyunu Şenliği’nde Çeşme Belediyesi davetlisi olarak Yunasitan’ın Sakız Adası’ndan Sakız Belediyesi Turizm Sorumlusu Rena Pagoudi Damigou, Sakız Adası Gümrük Müdürü Theoharis Gialouris, Gümrük Müdürü Yardımcısı Semira Charokopou, Sakız Adası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Kiralık Odalar Birliği Başkanı Dimitris Kitrilakis ve Sakız Adası halk oyunları ekibi olan Chio Xıoi En Horo konuk oldu.

İki gün süren şenlik süresince Ovacıklı üreticiler, kendi yetiştirdikleri ürünlerini oluşturulan yöresel stantlarda satışa sundular.

"Ovacık kavunu Çeşme’nin markasıdır"

Şenliğin açılışında bir konuşma yapan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Çeşme yarımadasının en güzel bölgelerinden birisi olan Ovacık Mahallemiz, hem coğrafyası ile, hem ovası ile, bölgemizde yetişen birçok endemik bitkiyi, yarımadamızın ünlü Sakız Koyunumuzu yetiştiren bir mahallemiz. Biz Çeşme Belediyesi olarak, bu bölgedeki üretimin arttırılması, endüstriyel hale gelmesi, endemik bitkilerin ve Sakız Koyunumuzun korunması ile ilgili çalışmalarımızın sonucu olarak bu şenliği düzenliyoruz. Ovacık’ta yetişen kavun, Çeşmemizin bir markasıdır" dedi.

12. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı
12. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı

ULU ÖNDER ATATÜRK'U SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ
ULU ÖNDER ATATÜRK'U SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ

12-13 MAYIS 2. REİSDERE ULUSLARARASI UÇURTMA FESTİVALİ
12-13 MAYIS 2. REİSDERE ULUSLARARASI UÇURTMA FESTİVALİ

VELOTURK GRAN FONDO - ÇEŞME
VELOTURK GRAN FONDO - ÇEŞME