Anasayfa / FESTİVAL VE ETKİNLİK REHBERİ / 25-26 AĞUSTOS 7.ILDIRI KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ
25-26 AĞUSTOS 7.ILDIRI KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

25-26 AĞUSTOS 7.ILDIRI KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

‘9 Durak, 9 Deneyim’ etkinlikleri kapsamında yer alan festival; müzik, tiyatro, söyleşi ve atölye çalışmasıyla her yaşa hitap ediyor. Hiçbir teknolojik alet kullanılmadan evlerde üretilen yöresel ürün ve el işçiliğinin özgün örneklerinin sergileneceği stantlar kurularak ziyaretçilerin, Ildırı'daki yaşama yakından tanıklık etmesini sağlamak hedefleniyor.

Festival kapsamında düzenlenen mozaik, makrome ve seramik atölyelerine her yaştan katılımcı yoğun ilgi gösterdi. İki gün boyunca düzenlenen mozaik atölyesinde, festival ziyaretçileri, doğal taş ve camlarla mozaik yapmayı öğrendiler. Atölyede, Erythrai Antik Kenti'nde yapılan kazılar sırasında ortaya çıkarılan mozaik döşemelere de vurgu yapıldı.

Erythrai kazılarında ortaya çıkarılan seramiklerden hareketle her sene geleneksel olarak düzenlenen seramik atölyesi yine her yaştan katılımcıdan büyük ilgi gördü. Ildırı'da seramiğin yaygınlaşması için ayrıca kış aylarında seramik kursları da veriliyor.

Antik kaynaklarda yer alan efsaneye göre; bir sal üzerinde denize bırakılan Herakles heykeli Erythraili kadınların saçlarını keserek halat yapmalarıyla denizden çekilerek Erythrai’ye getirilir. Bu efsaneden hareketle düzenlen makrome atölyesinde katılımcılar makrome örgüsü ile elbise ve dekor ürünleri tasarladılar. Etkinlik kapsamında düzenlenen makrome elbise sergisi de büyük ilgiyle izlendi.

Çeşme'nin tarihi değerleri ile ünlü Ildırı Mahallesi'nde gerçekleştirilen 7. Ildırı Kültür ve Sanat Festivali ile ilgili bir açıklama yapan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç; "Ildırı'da, 7 İon kentinden birisi olan Erythrai'nin antik tiyatrosu başta olmak üzere binlerce yıllık sosyal hayatın izlerini bugün de görebilmek mümkün. Dünyanın dört bir yanından arkeoloji meraklılarını ağırlayan Ildırı, sadece tarihiyle değil, doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bir mahallemiz. Yarımada’nın en güzel gün batımı izleme noktalarından biri olmasından mutfağına kadar Ildırı, 9 durağımızın en güzide noktalarından birisi. Son yıllarda balık avı turizminin de büyüyerek geliştiği Ildırı'da, balık avı meraklıları, 12 ay boyunca Ildırı'ya gelip, balık avı turlarına katılabiliyorlar. Arkeolojisiyle, doyumsuz manzarası ile, balıkçılığı ile, taş evleri ile Ildırı Mahallemiz, Çeşme'nin mutlaka ziyaret edilmesi gereken mahalleri arasında yer alıyor. Bu yıl yedincisini gerçekleştirdiğimiz bu festivalle, vatandaşlarımıza Ildırı Mahallemizi de tanıtmış oluyoruz" diye konuştu.

ALAÇATI'NIN KURTULUŞUNUN 96. YIL DÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
ALAÇATI'NIN KURTULUŞUNUN 96. YIL DÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI

5-8 NİSAN 9. ALAÇATI OT FESTİVALİ
5-8 NİSAN 9. ALAÇATI OT FESTİVALİ

22-23 Eylül / 4. OVACIK TARIM VE SAKIZ KOYUNU ŞENLİĞİ
22-23 Eylül / 4. OVACIK TARIM VE SAKIZ KOYUNU ŞENLİĞİ

12-13 MAYIS 2. REİSDERE ULUSLARARASI UÇURTMA FESTİVALİ
12-13 MAYIS 2. REİSDERE ULUSLARARASI UÇURTMA FESTİVALİ