Anasayfa / KEŞFEDİN / ALAÇATI GUIDE
ALAÇATI GUIDE

ALAÇATI GUIDE

ALAÇATI GUIDE PDF İNDİRMEK İÇİN

Sevgili Alaçatı Aşıkları,

Alaçatı Turizm Derneği’nin 10. Yılında, bu yayını hazırlamak için büyük bir özenle çalıştık. Amacımız Alaçatı’yla ilgili genel bilgiler vermenin yanında, beldemizin yaşam kültürünü, lezzetlerini, birbirinden güzel sokaklarını ve hikayelerini anlatarak, yaşadığımızın yerin özgünlüklerini biraz daha öne çıkarmak oldu.

Derneğimizin 6. dönem Yönetim Kurulu olarak, akademik açıdan tecrübeli bir yönetim kurulu ve danışma kurulu oluşturduk. Dernek üyelerimizin de kıymetli desteğiyle, sadece turizmi geliştirmeye değil, Alaçatı’nın yaşam kültürünü ve tarihi dokusunu korumaya yönelik önemli adımlar attık. Alaçatı, içinde yaşayan insanıyla, tarihten gelen kimliği ve kültürüyle bugünkü Alaçatı oldu. Bunları korumak, Alaçatı köylülerinin burada yaşamaya devam etmesini sağlamak öncelikli hedeflerimizden. Turizmi, bir yaşam kesitinden keyif almak olarak tanımlıyor ve başarılı bir turizm yaklaşımı için o yaşam kesitine saygı göstermenin ve korumanın kaçınılmaz olduğuna inanıyoruz.

Bu mücadeleyi yaparken, tabi ki bizimle aynı paydada buluşan Sayın Kaymakamımız, Sayın Belediye Başkanımız, İl ve İlçe Emniyet Müdürlerimiz, Çeşme Turistik Otelciler Birliği, Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve daha adını sayamadığımız birçok kamu kurumu ve sivil toplum örgütleri ile işbirliği içinde çalışmaktayız.

Bizler Alaçatı’yı romantik, dingin, keyifli, huzurlu, aynı zamanda eğlenceli bir yerleşim yeri ve saygın bir turizm beldesi olarak hayal ediyoruz. Büyük şehirlerin karmaşasından kaçmak için geldiğiniz bu şirin Ege köyünde, yerel mutfağın farklı lezzetlerini kendine özgü sunumları ile servis eden birçok restoran ve kendine has butik hizmet anlayışı ile kendinizi evinizde hissedebileceğiniz birçok otelimiz var.

Alaçatı’da yerel markaların ve işletmelerin yaşaması, korunması ve desteklenmesi istiyoruz. Böylelikle seyahat edenlerin, geldikleri yerden farklı kültürleri deneyimleme imkanı olacak. Bu sayede hem yerel kültür korunmuş hem de tanıtılmış olacağını savunuyoruz.

Turizm Derneği olarak temel hedeflerimizden biri de geceleme sayısını arttırmak ve turizm sezonunu on iki aya yaymak. Sezonun uzaması ile maliyetler düşecek, turizmden hem işletmecimizin hem de misafirimizin aldığı keyif artacaktır. Bunun için öncelikle Çeşme Yarımadası’nın bir bütün olarak ele alınmasının, Reisdere, Germiyan, Ildır, Dalyan gibi komşu köyleriyle ve farklı dönemlerde yer alan değişik festivalleri ile öne çıkmasının önemi büyüktür.

Derneğimizin misyon-vizyon bildirgesine, ayrıca manifestomuza hizmet edecek birçok proje yürütmekteyiz. Gürültü ile mücadelede komşunun komşuya saygısını vurgulamak üzere başlattığımız #Alaçatı75desibel projesi, hem basında hem de halk arasında oldukça ses getirdi. Burada eğlenceye karşı olmadığımızı, saygı ve anlayış çerçevesinde eğlenceyi desteklediğimizi anlatma olanağı bulduk. Ayrıca, yarımada genelinde palmiye ağaçlarını tehdit eden kırmızı palmiye böceği ile mücadele, plastik ve naylon poşetler yerine bez torba kullanımı, kadına karşı şiddete hayır farkındalığı gibi sosyal sorumluluk projelerinin yanında; fuarlar ve yurtdışı organizasyonlarda beldemizin tanıtımı, Alaçatı’yı daha iyi anlatmak amacıyla yeniden tasarlanan www.alacati.org.tr web sitesi ve elinizde tuttuğunuz bu rehberin hazırlanması gibi önemli işlere imza atıldı. Alaçatı ve derneğimiz hakkında güncel bilgiler için alaçatıturizmderneği instagram ayfamızı takip edebilirsiniz.

Son söz olarak; bu sayfa bana ayrılmış olsa da, kendimi arkamdaki büyük ekibin bir sözcüsü olarak görüyorum. Yönetim Kurulu’ndaki değerli arkadaşlarım, danışma kurulu üyelerimize, rehberimizin ve web sitemizin içeriklerinde harikalar yaratan sevgili Zeynep Boneval’e, düzenlemede sevgili Eda Bilol’a, tasarımda Melek Koçkar’a tekrar teşekkürlerimi sunmak isterim. Alaçatı Turizm Derneği’nin değerli üyelerine verdikleri emekler, maddi/manevi destekler için tabi ki bizden önceki yönetimlere bizlere bıraktıkları bu kıymetli miras için çok teşekkür ederim.

Alaçatı’yı ve derneğimizi daha iyi bir noktaya taşımak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.


Alaçatı hakkında herşey için biz buradayız, Alaçatıdayız...

KORKUT DENİZERİ / ATD (Alaçatı Turizm Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı

ALAÇATI TARİHİ
ALAÇATI TARİHİ

ALAÇATI MUTFAĞI VE LEZZETLERİ
ALAÇATI MUTFAĞI VE LEZZETLERİ

ÇEŞME 2021

ALAÇATI ROTALARI
ALAÇATI ROTALARI