Anasayfa / CİVAR KEŞİFLERİ / ÇEŞME ve ILICA
ÇEŞME ve ILICA

ÇEŞME ve ILICA

Yazar: Zeynep Boneval


Güne güzel başlamanın sırrı güzel bir kahvedir! O zaman Çeşme yarımadasının en güzel kahvesi için arabaya atlayıp Çeşme’ye Kaffe’ye gitmelisiniz. Çeşme çarşısının içindeki bu ufacık mekan gerçekten minik bir harikalar dükkanı. İstanbul’dan kaçan biri İzmirli iki kişinin girişimi olan Kaffe, ‘hayattan keyif almak üzere inandığı ve doğru bilgiği şeyi yapma’ prensibinin hayata geçmiş hali. Kahve Evinin telaşsız, rahat ancak özenli ruh hali sizi sarıp sarmalıyor içeride. Latte ve yanında fırından yeni çıkmış çukulatalı kurabiyeler, croissantlar, kek ve tatlılar eşsiz. (İsmet İnönü Mahallesi, 2001. Sk. No:54)

Ilıca plajı çocukluğumuzun bir klasiğidir. Çeşme’ye gelip te görkemli palmiyeler ve çamlar ile çevrili, begoviller, sardunyalar ve yaseminler ile donatılmış şiir gibi bahçelerde yanyana dizilmiş tek katlı Şantiye ve Yıldız Burnu evlerine bayılmayan yoktur. Türkiye’nin en eski ve en medeni yazlık bölgesi olan Ilıca onlarca yıldır lezzet geleneğini sürdüren restoranları, kafeleri, pastaneleri, dondurmacıları ile hala bir klasik. Dost Pide’nin kuşbaşı kaşarlı ve tahinli pideleri, Altınkapı’nın döner ve etleri, Kumrucu Şevki’nin kumruları, Veysi’sin bistro lezzetleri, Biz Bize’nin zeytinyağlıları ve çöpşişleri, Veli Usta’nın dondurması, Reyhan ve Jocelyn’nin pastaları ve Rumeli Pastanesi’nin tahinli dondurması Ilıca’nın olmazsa olmazları.

Bir Dolunay akşamında önce Yıldız Burnundaki Pecos, Tius veya Nevi'de bir aperatif içerken, veya Edit ya da Mezzaluna’da yemek yerken tam karşınızdan doğan sapsarı dolunayı ayı izlemek büyük bir keyiftir. Konaklamak için ise Yıldız burnunda denize sıfır bir bahçede yer alan Villa Kore ile, Hakan Ezel’in muhteşem restorasyonu olan Nars Ilıca en zevkli adresler. Ilıca ve Alaçatı arasında yemyeşil büyük bir arazide yeni açılan Bloom Otel ise çok huzurlu ve zevkli bir adres.

Yenilenen liman Çeşme Marina ise harika mekanlara ev sahipliği yapıyor. Akşamları 15 Eylül’de Caz solist ve orkestralarını, Hayal Kahvesi’nde Rock gruplarını dinleyebilir, Zeytin vs’den doğal sabunlar, zeytinyağları ve peştemaller alabilir, Ferdi Baba’da balık keyfi yapabilir ve de Bonjour’da damak tatlandırabilirsiniz.

SAKIZ ADASI
SAKIZ ADASI

URLA
URLA

ILDIRI VE KARABURUN
ILDIRI VE KARABURUN

SIĞACIK VE SEFERİHİSAR
SIĞACIK VE SEFERİHİSAR