ETKİNLİK REHBERİYAKALAŞAN ETKİNLİKLER

 HER OKULA BİR KÜTÜPHANE

Çeşme’de ikamet eden Gül Özerdekli ve grubu Çeşme Gönüllüleri ilçede bulunan her okula bir kütüphane kurmak için harekete geçti. Grup ilk kütüphanesini 15 Eylül Mustafa Çapkan İlkokuluna kurdu.

Yaklaşık bir yıldır Çeşme’de ikamet eden Gül Özerdekli, bir tesadüf eseri Çeşme’de kütüphane eksikliği olduğunu fark etti. Sonraki günlerde ilçedeki okulların da kütüphane ihtiyacı olduğunu öğrenen Özerdekli ve arkadaşları kurdukları Çeşme Gönüllüleri Topluluğu ile Çeşme’de ‘Her Okula Bir Kütüphane’ projesini başlattı. Projelerini sosyal medyaya taşıyan topluluk, buradan kitap desteği çağrısında bulunarak kütüphane kurmak için takipçilerinden destek istedi. Destek çağrısı oldukça fazla karşılık bulunca grup, biriken kitaplarla ilçede ilk kütüphanesini 15 Eylül Mustafa Çapkan İlkokuluna kurdu. 

Alaçatı Turizm Derneği Yk. Üyesi ve Seyahat yazarı Zeynep Boneval web sitesi olan www.yolculukterapisi.com adresinden, dernek üyelerimizi bilgilendirerek ayrıca sosyal medya üzerinden kitap desteği çağrısında bulunarak projeye kitap toplanmasına öncü olmuştur. Kendisine yürekten teşekkür ederiz.
Sizler de, projenin devamı için sadece yeni veya eski kitap bağışı yaparak katkıda bulunabilirsiniz.

İnstagram: cesmegonulluleri

Gönderim Adresi: Gül Özerdekli / 15 Eylül Mustafa Çapkan İlköğretim Okulu 
 Hacımemiş mah. 2020 sk. PK:35930 Alaçatı/ Çeşme

* PTT KİTAP KAMPANYASI İLE %50 İNDİRİMLİ GÖNDERİ YAPABİLİRSİNİZ.


ETKİNLİKLER HER OKULA BİR KÜTÜPHANE

Detaylar
 Alaçatı Belediye Başkan'ından Ne Bekliyor?

 Alaçatı Belediye Başkan'ından Ne Bekliyor?

     

 

28 Şubat - 1 Mart 2019 tarihlerinde 2 gün süren son derece titiz ve özel hazırlandığımız organizasyona Çeşme ve Alaçatı’yı  yönetmeye talip olan Belediye Başkan Adaylarını biraz daha yakından tanıyıp kıyaslama yapmaya vesile olduk. Toplantımız YouTube kanalımız üzerinden canlı olarak  mümkün olduğunca çok insanın takip etmesi açısından yayınlandı. The Stay Otel’de düzenlenen etkinliğimize dernek üyeleri işletmeler ve Alaçatı'da yaşayan birçok kişi, Çeşme Belediye Başkanı adaylarından Cumhur İttifakı Adayı Mustafa CENGER, bağımsız aday Esen Fatma Kabadayı Whiting ve Millet İttifakı Adayı Ekrem ORAN ile bir araya geldi. 

     

       ATD Yönetim Kurulu Başkanı Korkut Denizeri                       Alaçatı Taş Otel İşletmecisi Zeynep Öziş                   ATD Genel Sekreteri Esra Koçdemir

Alaçatı Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Korkut Denizeri Alaçatı'nın Türkiye turizmindeki payını ve dernek amacını ifade ettikten sonra, katılımcılar arasında olan Taş Otel işletmecisi ve dernek kurucularından Zeynep Öziş konuşma yaptı. Konuşmasında dünden bugüne Alaçatı'nın gelişimi ve hedef kitlesine değinen Sayın Zeynep Öziş“Çalışan, yorgun, şehirli, kültürlü, varlıklı, 30-50 yaş arasındaki kişilere hitap etmeli. İnşa edilen mekanlar ‘babaannemin evi’ anlayışıyla tasarlanmalı, o kadar ki otantik olmalı. Türkçe mekan adlarına özen göstermeliyiz. Restore edilmiş binalar / benzerlerinde oteller inşa edilmeli. Restoranlar, cafeler, sanat galerileri, butikler ve tabii ki rüzgar sörfü en iyi şekilde ön plana çıkarılmalı. Turizm çevrelerinde ‘Alaçatı Mucizesi’ olarak adlanan başarının sırrı bilinçli bir pazarlama stratejisinin sonucudur. Her şey rakam değildir” sözlerini kullandı.  Alaçatı Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Korkut Denizeri tekrar söz alarak, “Çeşme’ye gelen 900 bin turistin yüzde 70’ini Alaçatı ağırlıyor. Alaçatı Türkiye’nin bir markası. Geçtiğimiz yıl 01.00’da müziğin kesilmesi konusunda kısmen başarılı olduk. Alaçatı, eğlence olmadan marka oldu. Yaklaşık 2 yıldır hızla büyüyen farklı bir eğlence kültürü, değerleri düşürüyor. 800 TL’ye satılan oda ve kahvaltı 400 TL’ye kadar düştü. Pahalı olması dezavantaj değil. İnsanlar yeter ki ödedikleri paranın karşılığını alabilsinler. 800 TL para ödeyip de yan tarafınızdaki meyhane sabaha kadar müzik yapıyorsa verdiği ücret pahalı gelmeye başlıyor” yorumunda bulundu. 

Dernek Genel Sekreterimiz ve Yüksek Şehir Plancısı Esra Koçdemir ise yaptığı sunumda, Alaçatı’nın geleceği için sürdürülebilir korumacı turizm hedefinde olduklarını ifade ederek, manifestolarında yer alan maddeleri açıklayarak, “Alaçatı’nın geleceğini bir kara şemsiyeye benzetiyoruz. Her saatte sokaklara taşan yüksek sesli müzik kirliliği, gürültü kirliliği, vale-otopark mafyası, body guard kültürü, uyuşturucu trafiği, fuhuş merkezi olma yolundaki gidişat, değişen ziyaretçi profili, düşük kaliteli işletme sayısındaki artış en önemli sorunlarımız arasında.  Köy meydanlarımız ve kamu alanlarımız işgal altında. Yüksek sesli müzik yayınına izin vermemek, Alaçatı turizmini bitirmez. İşgaller nedeniyle Alaçatı’da para vermeden oturabileceğiniz bir bank bile yok” sözlerine dikkati çekti. Yüksek Şehir Planlamacısı olarak Dernek Genel Sekreterimiz Esra Koçdemir ayrıca Alaçatı Turizminin 12 ay sürdürülebilmesi için çözüm önerileri olarak  kendi alanında çok önemli noktalara değindi. Alaçatı Turizm Derneği olarak bu çözüm önerilerinde destek olunabileceğini ifade ederken, denetim ve yaptırımların tam olarak kullanılmasını istediklerini belirtti. 

Dernek yönetim kurulu üyelerimizin konuşmalarının ardından “Yeniden Alaçatı için biz hazırız! Ya siz?” denilerek söz Belediye Başkan adaylarına bırakıldı. 

        

“ÇEŞME İZMİR TURİZMİNİN LOKOMOTİFİ; ALAÇATI”

Sorun ve talepleri dinledikten sonra söz alan MHP Çeşme Belediye Başkanı Adayı Mustafa Cenger, Alaçatı’nın dinlendirici ve sakin yaşamının İstanbulluların herzaman ilgisini çekmeye başladığını belirterek, “ 6 aylık turizm sezonu şu anda 45 gün olarak düşüşe geçmeye başladı. Hızlı bir şekilde acil eylem planlarımızı harekete geçirmeliyiz. Hiç şüpheniz olmasın. Alaçatı’da ilave altyapı yatırımları yapılamadı. Altyapı olmadan turizmden bahsedemezsiniz. Alaçatı üst tabaka kısmına hitap eden bir yer. Çeşme’nin diğer bölgelerine başka bir formül bulmamız lazım. Alaçatı’ya gelenler tekrar gelmemeye başladı. Bu tren giderse bunu tekrar kazandırmak kolay olmayacak. Alaçatı’da kalmak herkes için ayrıcalık. Eğer seçilirsem gürültü ile ilgiliyi yetkiyi alacağım. Müziğe karşı değiliz, gürültüye karşıyız. Herkesi memnun edecek çözümler bulacağız” dedi.

    

“YAŞAM TARZI SUNABİLİRİZ”
“Bu coğrafyanın potansiyeli çok yüksek” diyen bağımsız aday Esen Fatma Kabadayı Whiting ise, şunları ekledi: “340 gün güneşimiz, harika bir iklimimiz, bir tohuma misliyle kokulu ürünlerini bizden esirgemeyen topraklarımız var. Akdeniz diyeti, zeytinyağı var. Dünyanın en sağlıklı yaşam biçimi… Biz burada yaşam tarzı sunabiliriz, satabiliriz. Bu sadece taş otelle olmaz. İnsan gelecek, her gün heyecanla yapacağı aktiviteler olacak. Her zaman dile getirdiğim gibi benim vizyonum Çeşme’ye iyi gelecek.” 

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan adaylar, daha sonrasında Alaçatı Turizm Derneği’nin hazırladığı manifestoyu imzaladı. Bir ‘söz’ niteliği taşıyan imza böylece hukuki boyut kazandı. Manifestoyu inceledikten sonra imzasını atan Cenger, “Söylediğiniz tüm sorunların ve önerilerin altına imzamı atarım. Bunların çok acil düzenlenmesi lazım. Eksiklikler giderilmeli. Alt yapıdan gireceğiz” derken, Kabadayı, “Hiç düşünmeden imzamı atarım. Sözümüz sözdür. Yol haritamız önümüzde. Bu kara şemsiyeleri kaldıralım, onların yerine rengarenk şemsiyeler koyalım” dedi.
 

1 Mart cuma günü yapılan toplantıda konuğumuz CHP adayı Ekrem Oran oldu. Toplantı başlamadan önce Alaçatı Turizm Derneği Yönetim Kurulu üyemiz seyahat blogeri Zeynep Boneval, Alaçatı'nın dünü bugünü konulu konuşması ile bugün istediğimiz Alaçatı'yı anlattı. Devamında Alaçatı'nın Çeşme için turizmdeki etkisini rakamsal değerlerle vurgulayan Boneval sözü günümüz Alaçatı'sını anlatması için Denetleme Kurulu Üyemiz Salim Kadıbeşegil verdi. Alaçatı Turizm Derneği Denetleme Kurulu Üyemiz Salim Kadıbeşegil toplantının ana teması olan şemsiye temasına değinip, sunum öncesi salona kara şemsiye bırakarak "Biz bunu değil, gökkuşağı gibi huzur veren, mutluluk veren, gelecek vaat eden, Alaçatı kültürünü benimseyen renkli bir şemsiye istiyoruz. Yetkiyi alan ve bu yetkiyi Alaçatı için kullanan başkan istiyoruz" dedi. 

    

         ATD Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Boneval             ATD Denetleme Kurulu Üyesi Salim Kadıbeşegil   
 
“ORTAK AKLIN GEREĞİNİ YAPACAĞIZ”

2. gün davetlimiz olan CHP adayı  Ekrem Oran projeleri hakkında  ve Çeşme turizminin gelişimi için yapacakları çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Ortak akıla inandığını ifade eden Oran, "Ben size sormadan karar almam. Size sorarız, yaşayanlara sorarız, Ortak akılın gereğini yaparız. Kanun ve kural tanımamak olmaz. Ben kanunları ve kuralları uygulamak zorunda ve 657 sayılı kanuna tabi olacak Çeşme Belediye Başkanı olacağım. Dolayısıyla, birisinin hakkının başladığı yerde bir başkasının hakkının biteceğini bilmek zorundayız" diye kaydetti. Meydan düzenlemeleri hakkında da projeler hazırladıklarını belirten Oran, "Çeşme'deki ve Alaçatı'daki meydanları da ele alarak yeniden düzenleyeceğim. Alaçatı'nın bazı meydanlardaki işgallere de izin vermeyeceğim. Alaçatı'yı Alaçatı yapan müşteri portföyünü ortadan kaldırmaya, Alaçatı halkını evlerinden uzaklaştırmaya izin vermem. İnsanların yaşam hakkını çiğneyerek, para kazanılmasına izin vermem. Bunlar için ya bir yol bulacağız ya da yol açacağız. Ben size sormadan karar almam, ortak akılın gereğini yaparız" dedi.

     

Basın mensuplarının ve katılımcıların sorularını yanıtlayan Ekrem Oran, daha sonrasında Alaçatı Turizm Derneği’nin hazırladığı manifestoyu imzaladı.

28 Şubat - 01 Mart tarihinde 2 gün gerçekleşen toplantıyı Youtube https://www.youtube.com/channel/UCcYZ9B89mBHlJr5KS-QnK3Q?view_as=subscriber linkinden izleyebilirsiniz. 

 
BASINDA ÇIKAN HABERLERDEN (Haberi büyütmek için üstüne tıklayınız.)
 
  
 
  
 
 
 

28 Şubat - 1 Mart 2019 / The Stay Otel

ETKİNLİKLER Alaçatı Belediye Başkan'ından Ne Bekliyor?

Detaylar
 Çeşme 5. Genç Turizmciler Yarışıyor

27-28 Mart Çeşme Meydanı

ETKİNLİKLER Çeşme 5. Genç Turizmciler Yarışıyor

Detaylar
 Hürriyet Seyahat katılımı ile Alavya Alaçatı desteği ile PLOGGING

TÜM ALAÇATI VE ALAÇATI SEVERLERİ 
Koşarak ve yürüyerek spor yapmak aynı zamanda da çevre temizliğine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştireceğimiz sivil duyarlılık projemize bekliyoruz. 

Tarih : 8 Nisan 2019 Pazartesi
Saat: 10:00
Başlangıç Noktası: Alavya Ana Giriş Kapısı 


8 Nisan 2019 Saat: 10:00 / Başlangıç Alavya Ana Giriş Kapısı

ETKİNLİKLER Hürriyet Seyahat katılımı ile Alavya Alaçatı desteği ile PLOGGING

Detaylar
 TASTİNG ALAÇATI

TASTING ALAÇATI NEDİR?

Tasting Alaçatı hayatı yaşamayı sevenler için farklı bir heyecan, yeni bir buluşma platformu.

İnsanı büyülen güzellikteki Ege’nin yarımadasında, Alaçatı’nın köy içinde ve çevresindeki doğal platolarda gerçekleşen Tasting Alaçatı, Alaçatılı işletmelerin ev sahipliğinde üç gün boyunca devam ediyor. Bölgenin en özel mekanlarında birbiri içinde eriyen gurme lezzetler, sohbetler, etkinlikler, workshop’lar, müzik, sanat, macera dolu keşifler ve yeni deneyimler sunuyor.

İlk'i Mayıs 2018’de yapılan global yaşam buluşması Tasting Alaçatı'nın ikincisi 26-27-28 Nisan 2019'da gerçekleşiyor.

Alaçatı’nın doğal güzellikleri ve lokal işletmelerinin ev sahipliğindeki heyecan vaat eden ‘yaşam platformu’na HOŞ GELDİNİZ!


NASIL KATILABİLİRİM?
TASTING ALAÇATI'ya katılım için mutlaka rezervasyon gerekiyor.

Sürpriz yemeklerin tadına bakmak, çok özel workshop'lar deneyimlemek, ilginç etkinliklere katılmak ve Alaçatı'nın tadını doyasıya çıkarmak için Tasting Alaçatı programınızı önceden planlamanızı öneririz.

MİSYONUMUZ

Gustosuna düşkün olanları, keşfetmeyi sevenleri, gastronomi çevrelerini, önde gelen şefleri, yerleri üreticileri, işletmecileri, tedarikçileri, halkı, gazetecileri her yıl Alaçatı’da bir araya getirerek global bir yaşam deneyimi sunmayı amaçlıyoruz.

Bölgenin doğal güzelliklerini ve lokal işletmeleri ön plana çıkararak, Ege’nin yerel ürünleri ve üreticileriyle yeme-içme kültüründeki önemini arttırmaya ve sürdürülebilir turizme katkı sağlamaya çalışıyoruz.

YERLİ ÜRETİCİYİ DESTEKLİYORUZ PLATFORMU ile yerel üreticilerimizi baş tacı ediyoruz. Yerel üreticilerin alın teri, emekle; büyük bir sabır ve özenle yetiştirdikleri lokal sebze ve meyvenin sürdürülebilir gelişimine yönelik destek sağlamayı hedefliyoruz. ( #yerliureticiyidestekliyoruz)

Özetle; Ege’nin yerel ürünleri ve üreticileriyle yeme içme kültüründeki öneminin anlaşılmasını ve genel olarak dünyada fark yaratmak için ilham vermeyi ve ufuk açmayı önemsiyoruz.

www.tastingalacati.com


26-27-28 NİSAN 2019

ETKİNLİKLER TASTİNG ALAÇATI

Detaylar
 10. ALAÇATI OT FESTİVALİ / 4 - 7 Nisan 2019

10. ALAÇATI OT FESTİVALİ (4-7 NİSAN 2019) STANT KOŞULLARI

STANT BAŞVURULARI 25-29 MART 2019 TARİHİNDE 10:00-16:00 SAATLERİ ARASINDA ALAÇATI DEĞİRMENALTI SANAT GALERİSİ'NDE NÜFÜS CÜZDANI FOTOKOPİSİ, İKAMETGAH BELGESİ (E-DEVLET'TEN DE ALINABİLİR) VE İKİ ADET FOTOĞRAF İLE ŞAHSEN YAPILACAKTIR.

Stant başvurusu için; 20 Ocak 2019 tarihi öncesinden Çeşme ikametgahı gerekmektedir.

Stant başvuru sonuçları 2 Nisan 2019 Salı günü Değirmenaltı Sanat Galerisi’nde saat 11:00’de açıklanacaktır.

Satış stantları; 4 - 7 Nisan 2019 (Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar), tarihleri arasında adına tahsis yapılan kişi tarafından her gün, 10:00 - 18:00 saatleri arasında hizmete açık tutulacaktır.

Yapılan kontrollerde başvuru koşullarına aykırı davrandığı tespit edilen kişinin standı belediye görevlileri tarafından kaldırılacaktır.

Ot satış stantları için geçerli olacak genel koşullar: 

Stantlarda taze ve yarımadada yetişen yenilebilir otlar satılacaktır. Stantlar komitenin belirlediği yere, tahsis sahiplerince kurulacaktır. Bu koşullara uygun olmayan stantların, yapılacak denetimlerde tespit edilmesi halinde tahsis iptal edilecektir.

Yiyecek, içecek stantları için geçerli olan genel koşullar:

Stantlarda satışa sunulan yiyecek ve içeceklerin tümünün ev yapımı olması ve ürünlerin hazırlanmasında yenilebilen otların kullanılması gerekmektedir.

Ürünlerin yapımı ve sunumunda hijyen koşullarına uyulması esastır.

Bu koşullara uygun olmayan veya hazır ürünlerin satıldığı stantlar, yapılacak denetimlerde tespit edilmesi halinde tahsis iptal edilecektir.

Hediyelik eşya satış stantları için geçerli olacak genel koşullar:

Stantlarda satışa sunulan her türlü hediyelik, dekoratif ve sanatsal ürünlerin el yapımı olması esastır.

Bu şartlara uygun olmayan ürünlerin satıldığı stantların yapılacak denetimlerde tespit edilmesi halinde tahsis iptal edilecektir.

2 Nisan 2019 Salı günü Değirmenaltı Sanat Galerisi’nde saat 11:00’de açıklanacak listelerde isimleri bulunan kişiler stant açabilecekler ve aşağıdaki şartları kabul etmiş sayılacaklardır.

Standart ölçülerde verilecek masaya (stant) ek yapmak, komite tarafından belirlenen standın kurulum yerini değiştirmek, stant alanında herhangi bir elektrikli, tüplü ısıtıcı veya pişirici vb. bir cihaz bulundurmak yasaktır.

3 Nisan 2019 Çarşamba günü 11:00-17:00 saatleri arasında, en geç 4 Nisan Perşembe günü sabah saat 08:30 ile 09:30 arasında, Alaçatı Değirmenaltı Sanat Galerisi’nden masa örtüsü, önlük ve yaka kartı teslimi gerçekleştirilecektir.

Teslim edilen masa örtüsü ile masanın üzeri örtülmeli, fotoğraflı isimli yaka kartı görülecek şekilde boyunda taşınmalı ve festival logolu önlük festival boyunca stantta satış sırasında kullanılmalıdır.

4 Nisan 2019 Perşembe günü sabah saat 10:00’da tarafınıza tahsis olunan standın başında hazır bir şekilde bulunmanız gerekmektedir.

                                 


ETKİNLİKLER 10. ALAÇATI OT FESTİVALİ / 4 - 7 Nisan 2019

Detaylar