Anasayfa / Etkinlik Rehberi

ETKİNLİKLER

 Alaçatı Big Fish 2019 Turnuvası 26-29 Eylül tarihlerinde gerçekleştirildi
Her yıl düzenlenen Alaçatı Big Fish Turnuvası, denize açılan 53 ekiple Türkiye'de düzenlenen en yüksek katılımlı sportif balıkçılık turnuvası oldu.

Port Alaçatı'dan "Sürdürülebilir yaşam için bilinçli avlanma" teması ve "Büyük Balığın Peşinde" sloganıyla başlayan turnuvada, 53 tekne denize açıldı.Karadan 30 deniz mili açıkta gerçekleşen avda, sadece 3 tekne balık yakalayabildi.Albatros ekibinin yakaladığı 150 santimetre uzunluğunda ve yaklaşık 50 kilogram ağırlığındaki Bluefin Orkinos, yakala-bırak kategorisinde yaşam alanına salındı. Yarışların ilk günü karaya balık getiren tek ekip, Sinan Kuran, Osman Bulutlar, Bora Özer, Alptuğ Önal ve Zafer Toksöz'den oluşan Shamu ekibi oldu. Ekibin tuttuğu 193 santimetre uzunluğunda ve 98,5 kilogram Bluefin Orkinos balığı tartıldıktan sonra anı fotoğrafı çekildi.

 

 

26-29 Eylül 2019

ETKİNLİKLER Alaçatı Big Fish 2019 Turnuvası 26-29 Eylül tarihlerinde gerçekleştirildi

Detaylar
25 YIL SONRA ÇEŞME FESTİVALİ MUHTEŞEM OLDU

 

‘Ege’nin İki Yakası’ teması ile tarih, dans, müzik ve yemek kültürü buluşmalarına ev sahipliği yapan Çeşme Festivali, renkli açılış korteji, konser programları, sergi ve söyleşileri ile 25 yıl sonra yeniden hayata geçti. 18-22 Eylül tarihleri arasında Çeşme’nin birden fazla noktasında eş zamanlı gerçekleştirilen Çeşme Festivali büyük bir coşkuyla kutlandı. Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Büyük bir özlemle anılan Çeşme Festivali’ni 25 yıl sonra Belediye Başkanı olarak yeniden hayata geçirmenin haklı gururunu yaşıyorum. Beni yalnız bırakmayan Çeşme aileme teşekkür ediyorum” dedi.

1980’li ve 90’lı yıllara damgasını vuran, ülkemizin efsane müzik festivalleri arasında yer alan Çeşme Festivali, “Müzik & Kültür Duraklarıyla” uzun bir aradan sonra yeniden gerçekleştirildi. 18-22 Eylül tarihleri arasında Çeşme Belediyesi tarafından yeniden hayat bulan Çeşme Festivali, Çeşme Yarımadası’nda büyük bir heyecanla ve zengin bir programla coşkuyla kutlandı.

‘Ege’nin İki Yakası’ teması ile birbirinden değerli isimlerin ve grupların sahne aldığı festival, tarih, dans, müzik ve yemek kültürü buluşmalarına ev sahipliği yaptı. Ilıca, Alaçatı, Ildırı, Ovacık, Çiftlikköy ve Reisdere gibi Çeşme’nin en özel beldelerinde gün boyu devam eden etkinlikleri takiben her akşam ünlü isimlerin yer aldığı dev konserlerde yıldızlar geçidi yaşandı.

Dünyaca ünlü sanatçılar Çeşme’de buluştu

Ege’nin karşı kıyılarından da esintiler bulunan 5 günlük programda Yunanistan’dan gelen Eleftheria Arvanitaki, Solon Lekkas gibi müzik grupları, Maria Ekmekçioğlu, Georgia Kofinas gibi ünlü şeflerin yemek atölyeleri yer aldı. Festivalde ayrıca Sunay Akın ile Ege öykülerinden, Hüsnü Şenlendirici ile halk dansları topluluğu gösterisine, Ankara Devlet Opera ve Balesi ‘Zorba’ gösterisinden, Yeni Türkü konserine kadar tüm etkinlikler ücretsiz olarak gerçekleştirildi.

Final kapanışı Yeni Türkü ile

Festivalin son gününde Alaçatı Amfitiyatro’da gerçekleşen Yeni Türkü konserine binlerce Çeşmeli katıldı. En sevilen şarkılarını Çeşme Festivali için seslendiren Yeni Türkü Çeşmeli’lere unutulmaz anlar yaşattı. Konser bittiğinde ‘Bir daha’ sloganları atan vatandaşları kırmayan Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran’ın kulise giderek, Yeni Türkü’ye bir şarkı daha söylemesini rica etti. Başkan Oran’ı kırmayarak tekrar sahneye çıkan Yeni Türkü büyük alkış aldı.

“Ege’nin İki Yakası buluştu”

14 yıl sonra Çeşme Festivali hayalini büyük bir coşkuyla hayata geçirmenin gururunu yaşadığını dile getiren Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, Çeşme Yarımadamız için yeniden değer yaratarak müzik ve kültürün başrolde olduğu uluslararası bir festival için yola koyulduk. İlk yılın teması olan ‘Ege’nin İki Yakası’ sayesinde yerel kültürümüz ve değerlerimizle halkımızı kucaklayıp birleştirerek öz kültürümüze sahip çıktık. Çeşme’nin tarih, müzik, dans ve yemek kültürlerini hem yerel halkımıza hem de misafirlerimize yaşatmanın keyfini hep birlikte yaşadık” dedi.

Kaynak : www.cesme.bel.tr

          

     

    

   


ETKİNLİKLER 25 YIL SONRA ÇEŞME FESTİVALİ MUHTEŞEM OLDU

Detaylar
Yöresel Lezzetler Atölyesi Tasting Alaçatı'ya damgasını vurdu

Alaçatı Turizm Derneği olarak Şef Dilek Yetkiner ile birlikte Avukma Kadın Kooperatifi desteğiyle gerçekleştirdiğimiz "AVUKMA ÜRETEN KADINLAR KOOPERATİFİ İLE YÖRESEL LEZZETLER ATÖLYESİ"ne ilgi büyüktü. Atölyede Peksimet Avukması, Bulgurlu Karma, Fırında İncir Dolması tadıma değerdi. Hepsi doğal ve özel olarak hazırlanmış yemekler Alaçatı Köy Meydanı'nda servise sunuldu. 

   

Avukma Üreten Kadınlar Kooperatifi Başkanı Güler Sarıgöl Köymen, Kuzey Ege’ye özgü lezzetleri ele aldığı ‘Annesinin Kızı’ kitabından yer alan üç tarifi 80 yaş üzerindeki dört Avukma kadını ve kızlarıyla yaparak Alaçatılılarla buluşturdu. Bu tarifler doğrultusunda kadınlar çiğ sarma, peksimet avukması, cevizli incir dolması gibi unutulmuş lezzetler ile damakları şenlendirdi. Köy Meydanı'ndaki stantta 300 kişi için hazırlanan lezzetler 30 dakikada tükendi.

Avukma Üreten Kadınlar Kooperatifi üyelerinin, anneannelerin kullandığı geleneksel malzemelerle üretim yaptığına dikkat çeken Şef Yetkiner, “Bu kooperatif Ödemiş, Urla, Tire Bölgesi’nde evinde üreten kadın girişimcilere yeni bir pencere açtı" dedi. Ürünlerin tamamının son bir hafta içinde Ödemiş’te üretildiğini söyleyen Yetkiner “Kullanılan zeytin yağından, peksimete hatta incirin içindeki susama kadar herşey organik. İnsanların bilinçlendiği ve sağlıklı yemekler yemek istediği bu dönemde, anneannelerimizin mutfaklarından tanıdığımız kayıp lezzetler gün ışığına çıkıyor” diye konuştu.

    

SÜRDÜREBİLİR TURİZM 

Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Korkut Denizeri ise gastronomiyi öne çıkararak pazar çeşitliliğini artırmayı hedefledikleri bu dönemde yapılan bu etkinliğin Alaçatılılar için iyi bir yol haritası olduğunu söyledi. Yemekleri tatmak için sıraya giren insanları gördükçe ne kadar doğru bir iş yaptıklarını anladıklarını belirten Denizeri “Alaçatı’nın nesilden nesile aktarılan birçok yöresel lezzeti var. Artık sürdürülebilir turizm için, şehre turisti çekecek avantajlara vurgu yapmamız gerektiğini farkındayız. Bu doğrultuda ilerleyeceğiz, Alaçatı’yı güzel günler bekliyor” diye konuştu.

 


ETKİNLİKLER Yöresel Lezzetler Atölyesi Tasting Alaçatı'ya damgasını vurdu

Detaylar
Alaçatı'nın kurtuluşu coşkuyla kutlandı

Alaçatı'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümü coşkuyla kutlandı. Kurtuluş töreninde bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ekrem Oran, Alaçatı Manifestosu'nu Kasım ayında açıklayacağını belirterek, "Alaçatı'yı birilerinin, birkaç sezonluk kar hevesine teslim etmeyeceğiz" dedi.

Alaçatı'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümü nedeniyle düzenlenen tören, Çeşme Belediyesi Alaçatı Ek Hizmet Binası'nın yanında bulunan Alaçatı Kafe'deki kokteyl ile başladı. Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran'ın ev sahipliği yaptığı kokteyle, Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara, Garnizon Komutan Vekili Personel Teğmen Ozan Aziz Dilber, Çeşme Cumhuriyet Başsavcısı Aşkın Yeğin, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Emin Yılmaz, kamu kurum ve kuruluş amirleri, Belediye Meclis Üyeleri, CHP İlçe Başkanı Sait Kavasoğulları, Ak Parti İlçe Başkanı İlter Etike, İYİ Parti İlçe Başkanı Volkan Evci, MHP İlçe Başkanı Gazi Fildir, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü, Çeşme Şoförler ve Otomobilciler Başkanı Hakkı Kocakara, STK temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kokteylin ardından Atatürk Anıtı'nın önünde devam eden törende, Çeşme Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Çeşme Belediyesi, siyasi parti ve STK temsilcileri Atatürk Anıtı'na çelenk sundular. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Sarı Zeybek Dans ve Sahne Sanatları Derneği Halk oyunları ekibi zeybek gösterisi sundu.

"Hepimize düşen görev Cumhuriyet değerlerine sımsıkı sarılmaktır"

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran yaptı. Belediye Başkanı Oran, "Öncelikle emperyalizmi dize getiren, canlarını feda ederek bu güzel yurdu bizlere armağan eden, başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum" diyerek başladığı konuşmasında, "Kurtuluş Savaşı'mızın kahraman neferleri bizlere sadece bir toprak bırakmadılar. Özgürlüğümüzü, milli egemenliğimizi, demokrasiyi armağan ettiler. En önemlisi Kemalist devrimlerle, bu kutsal emanetleri nasıl koruyacağımızı ve aydınlık yarınlara nasıl taşıyacağımızın yol haritasını da ortaya koydular. Bugün Ortadoğu'da, emperyalizmin karanlık hedeflerinin son ermediğini, savaşların nasıl acılar doğurduğunu açıkça görüyor, ağır etkilerini ulusça yaşıyoruz. Bu şartlarda, Edirne'den Ardahan'a kadar, kadını, erkeği, genci, yaşlısı, 7'den 70'e hepimize düşen görev; Cumhuriyet değerlerine sımsıkı sarılmak, bu değerleri korumak ve daha ileri taşımak için var gücümüzle çalışmaktır. Birkaç çatlak sesin, bir grup kendini bilmez dışında, ulusça, laik ve bağımsız Cumhuriyet'imize ve onun devrimlerine taviz vermeden sahip çıkıldığını görmek, hem sevindirici, hem de gelecek adına umut vericidir" diye konuştu.

"Projelerimizi hızla hayata geçireceğiz"

1873 yılında kurulan 150 yıllık belediyecilik kültürüne sahip olan, ancak 5 yıl önce Büyükşehir Belediyesi Yasası ile kapatılan Alaçatı Belediyesi yeniden açılıncaya kadar Alaçatılılar'ın yanında ve hizmetinde olacaklarını ifade eden Başkan Oran, "Göreve geldiğimiz anda, Çeşme Belediyesi Ek Hizmet Binası'nı 5 sene sonra yeniden hizmete sokarak, bu anlayışımızı açıkça ortaya koyduk. Seçildikten hemen sonra gerçekleştirdiğimiz Ot Festivali'nin ardından başlayan sezon ve inşaat yasağı nedeniyle ara verdiğimiz projelerimizi hızla hayata geçireceğiz. Öncelikle içinde bulunduğumuz bu meydanı, en kısa sürede, Alaçatı'ya ve Alaçatılı'ya yakışır bir hale getireceğiz" diye açıkladı.

"Alaçatı'yı birilerinin, birkaç sezonluk kar hevesine teslim etmeyeceğiz"

Doğası, kültürü, gelenekleri, insanları ile dünya çapında güzelliklere sahip olan Alaçatı'nın, sadece bir eğlence merkezi olmadığını vurgulayan Oran, "Önümüzdeki Kasım ayında, Alaçatı'nın gelenek ve göreneklerini koruyacak, bilinçli ve iyi niyetli işletmecilerini mağdur etmeyecek, değerli Alaçatılı hemşehrilerimizin sıkıntılarını sona erdirecek bir Alaçatı Manifestosu'nu açıklayacağım. Alaçatı'yı birilerinin, birkaç sezonluk kar hevesine teslim etmeyeceğiz. Kimse kusura bakmasın, Alaçatı'nın değerlerini koruyan, Alaçatılılar'ın istek ve beklentilerini karşılayacak olan bu manifestonun gereklerini taviz vermeden uygulayacağız" diye belirtti.

"Alaçatı'yı dünyaya tanıtacağız"

Belediye Başkanı Ekrem Oran, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Alaçatı'yı, kuşların yaşam alanı olan Alaçatı Azmağı ile, dünya sörf otoritelerinin ilgi odağı olan rüzgarı, denizi, plajları ile, tarihi dokusunu koruyan taş evleri ve sokakları ile, kendine has lezzetleri ve hepsinden önemlisi Alaçatı'nın sımsıcak yürekleri ile dünyaya tanıtacağız. Bu duygu ve düşüncelerle Alaçatı'mızın kurtuluş bayramını kutluyor, hepinize saygılarımı sunuyorum." dedi.

Konuşmanın ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde, Alaçatı Şehitlik Anıtı'na kadar bir yürüyüş gerçekleştirildi. Şehitlik Anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, anıta karanfiller bırakıldı. Alaçatı'nın kurtuluş günü töreni, Alaçatı Amfi Tiyatro'da gerçekleştirilen Tolga Çandar ve Nükhet Duru konseri ile sona erdi.

Kaynak: İHA

     


Alaçatı'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümü coşkuyla kutlandı.

ETKİNLİKLER Alaçatı'nın kurtuluşu coşkuyla kutlandı

Detaylar
SÜSLÜ KADINLAR ALAÇATI 2019 BİSİKLET TURU 22 EYLÜL'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

115 şehir ve 14 farklı ülkede eş zamanlı olarak gerçekleştirilen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” etkinliği, Alaçatı'da gerçekleştirildi. Organizasyonunu Zeynep Erdem'in üstlendiği etkinlikrenkli görüntülere sahne oldu. 

Alaçatı pazar yerindeki balık mezatının yapıldığı alanda toplanan “Süslü Kadınlar”, Alaçatı sokaklarından geçerek, Çamlık yoldan Ilıca dört yola kadar gidip başlangıç noktalarına geri döndüler. “Süslü Kadınlar”, güzergah boyunca bisikletlerine taktıkları "Bisikleti seç, trafiği geç", "Bisiklet ayaklarınızı yerden keser", "Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu", “Bisikletliyi fark et, yolu paylaş”, “Bisiklete atla, hayatını yaşa” sloganlarını tekrarlayarak farkındalık yarattılar.

115 şehir ve 14 ülkede eş zamanlı gerçekleşti

Bisiklet turunun öncesinde açıklama yapan organizasyon sorumlusu Zeynep Erdem, 2013 yılında İzmir'de Sema Gür'ün girişimleriyle, bisiklete binen bir grup kadının desteğiyle bu organizasyonun hayata geçtiğini hatırlattı. Beş yıl gibi kısa bir sürede büyüyerek yayılan etkinliğin bu yıl 115 şehir ve 14 farklı ülkede eş zamanlı olarak gerçekleştirildiği belirten Erdem; “Bu yıl 7’nci kez yapılacak olan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ediyoruz” dedi. “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılında İzmir’de başlamıştır. 7 yıl içerisinde büyüyen bu etkinlik Türkiye’de diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini çekmiştir. Turumuz bu yıl yine bağımsız gönüllü kadınlar tarafından yapılıyor, gururluyuz” diyen Erdem, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında yapılan Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ne vurgu yapmak amacıyla bu organizasyonu hayata geçirdiklerini söyledi.

Çevreyi kirletmeyen, doğa dostu araç

Alaçatı sokaklarına gerçekleştirdikleri etkinlikle renk katan “Süslü Kadınlar”ın, bisiklet turu boyunca yol güvenliklerini görevli trafik polisi sağladı. Sloganlar eşliğinde turu tamamlayan “Süslü Kadınlar” bisikletin çevreyi kirletmeyen, doğa dostu ve yoğun kent trafiğine çözüm olabilecek önemli bir araç olduğuna dikkat çektiler. Yolların sadece motorlu taşıtlara ait olmadığının altını önemle çizen “Süslü Kadınlar”, yollarda bisikletlilere saygı gösterilmesi gerektiğini bir kez daha dile getirdiler. Kadın ve erkeklerin toplumda aynı haklara sahip olduğunun da vurgulandığı Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nda kadın- erkek eşitliğine de dikkat çekildi.


Kadınlar süslü bisikletleriyle Alaçatı'da farkındalık oluşturdu

ETKİNLİKLER SÜSLÜ KADINLAR ALAÇATI 2019 BİSİKLET TURU 22 EYLÜL'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Detaylar
6. Germiyan Festivali “Ekmek Yarışması” ile sona erdi.

Birbirinden güzel ve lezzetli yöresel ekşi mayalı “Ekmek Yarışması’nda” dereceye girenlere ödüllerini veren Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Çok güzel bir festivalimizi daha tamamladık. Festivalimize katkı koyan, emek veren herkese teşekkür ediyorum. Her zaman Germiyan’ımızın yanındayız ve yanında olacağız” dedi.

6. Germiyan Festivali renkli görüntülerle sona erdi. 12-13 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen festival kapsamında yerli üreticilerin ürünlerini sergilediği stantlar açıldı. Festival kapsamında sergiden söyleşi ve atölyeye kadar birçok etkinlik düzenlendi. Festivalin ikinci gününde gerçekleştirilen etkinlikleri izlemeye Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara, Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, Çeşme Cumhuriyet Başsavcısı Aşkın Yeğin, Çeşme Emniyet Müdürü Gürcan Alev, Germiyan Mahalle Muhtarı Işık Kaya, Çeşme Ziraat Odası Başkanı Yüksek Mühendis Süleyman Özer, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Festivalin ikinci gününde Eski Un Değirmeni’nde, Şükran Tümer tarafından “Lavanta Kokulu Kâğıtlar” atölyesi gerçekleştirildi. Kâğıt Sanatı’nda geri dönüşüme vurgu yapılarak, geleneksel kâğıt yapımı teknikleri ile günümüz tekniklerinin harmanlandığı, kâğıt ip gibi doğal malzemeler ve renklendiriciler kullanılarak gerçekleştirilen “Lavanta Kokulu Kağıtlar” atölyesi ziyaretçiler tarafından büyük bir ilgiyle izlendi. Ardından Atam Cafe’de, festival ziyaretçileri tarafından merakla izlenen “Pirinçli Germiyan Mantısı” atölyesi gerçekleştirildi. Yöreye özgü mantıyı en iyi yapanlardan biri olan Funda Üskül Pirinçli Germiyan Mantısı’nın yapımını ve inceliklerini katılımcılarla paylaştıktan sonra tadımı için ziyaretçilere ikram etti.

Birbirinden lezzetli ekmekler yarıştı

6. Germiyan Festivali’nin ikinci gününde Geleneksel Ekmek Yarışması düzenlendi. Birbirinden güzel ve lezzetli ekmeklerin yarıştığı yarışmada Jüri Üyeliğini Prof. Dr. Artun Ünsal, Gökçen Adar, Şamil Akşit, Özay Dinç, Orhan Ünal ve Reşat Akbaykal oluşturdu.

Yöreye özgü ekşi mayalı ekmeklerin yarıştığı yarışmada Bülent Kandırmış birinci, Suna Sarı ikinci, Hazal Kaya ise üçüncü oldu. Yarışmada dereceye girenlerin ödüllerini Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara, Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran ve Çeşme Cumhuriyet Başsavcısı Aşkın Yeğin verdi.

Kaynak: Çeşme Belediyesi


ETKİNLİKLER 6. Germiyan Festivali “Ekmek Yarışması” ile sona erdi.

Detaylar
ALAÇATI SANAT 1’LEŞMESİ

Bu yıl 5. Kez düzenlenen Alaçatı Sanat Haftası’nda Türkiye’nin doğusu ile batısından 80 çocuk sanatla 1’leşti ve bir masal yazdı. BaykuşHane Sanat Girişimi Sosyal Kooperatifi ve Alaçatı Sanat ve Kültür Derneği ortak projesiyle, Mardin ve Şırnak Güzel Sanatlar Liselerinden 40 öğrenci ve Alaçatı 15 Temmuz Şehitler Ortaokulu’ndan 40 öğrenci hafta boyunca sergi, konser, etkinlik ve atölyelere katıldı.

        

25-29 Eylül tarihinde düzenlenen Alaçatı Sanat Haftası, Çeşme Belediyesi’nin katkıları ile gerçekleşti.

Beş gün boyunca Mardin, Şırnak ve Alaçatılı öğrenciler; BaykuşHane çatısı altında toplanan gönüllü sanatçılar ve Alaçatılı sanatçıların hazırladığı farklı disiplinlerde atölyelere katıldılar. Yeldeğirmenleri, galeriler ve otellerde gerçekleşen resimden müziğe, heykelden dansa sanatın birçok dalındaki atölyelerde kolektif eserler ortaya kondu. 

Masal kahramanları; öğrenciler, gönüllü sanatçılar, korolar ve destekçiler, halkın da katılımıyla Alaçatı sokaklarında renkli bir kortej gerçekleştirdi. 1’leşmenin kapanış gecesiAlaçatı Amfi Tiyatro’da düzenlendi. Devlet Opera ve Balesi, Bale  Sanatçısı Gamze Toper tarafından hazırlanan birleşme temalı koreografiyi 80 öğrenci başarıyla sergiledi. Gecede Çizgi Bale Akademi Cinderella Balesi, Opus Müzik Dinletisi, Haluk Polat Vokal Proje ve Cep Sahne Simurg Korosu performansları ile tüm izleyenlere duygu dolu, eşsiz dakikalar yaşattı.

Alaçatı Sanat 1’leşmesi’nde, doğudan batıya esen rüzgarla, masal kahramanları Alaçatı’ya da iz bırakarak, yaşamlarında sanatla nefes almaya devam edecekler. 

Alaçatı Sanat Haftası Programı:

Sergiler 
1.Doğu Biricik / Fotoğraf Sergisi /Düşler Tarlası  Köşe Kahve 
2.Sühandan Özay / Lif Sanatı Sergisi / Köstem Otel 
3.Sayra Muran & Hande Bilten & Ardıç Muran / Masallar / Kırmızı Ardıç Kuşu Galeri 
4.Ozan Ünal / Heykel Sergisi / Yerini Yadırgayanlar / Alavya Otel 
5.Pınar Birim / Resim Sergisi / Tesadüfler /  Taş Otel 
6.Ayça Hayret / Resim Sergisi / bak-GÖR / Köstem Otel 
7.ASVKD Karma Resim Sergisi / Alaçatı Belediyesi

Atölyeler 
1. Ozan Ünal  Heykeltraş
KOLEKTİF HEYKEL ATÖLYESİ 
2. Gamze Toper Devlet Opera Balesi Bale Sanatçısı
BEDEN FARKINDALIĞI ATÖLYESİ 
3. Pınar Birim Ressam/ Tasarımcı
RÜZGARIN RENGİ 
4. Zeynep Aslı Çokşenim Ressam 
SUYUN PEŞİNDE ARAYIŞLAR
5. Tanıl Çokşenim Mimar 
SİZ MİMAR OLSAYDINIZ 
6. Haluk Polat Cep Sahne & We Play Yöneticisi / Müzisyen 
DÜNYA MÜZİKLERİ ATÖLYESİ 
7. İlayda Uzunarslan Sanatçı
GÖKTEN 3 ELMA DÜŞMÜŞ 
8. Şebnem Uzunarslan Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi İç Mimarlık Bölümü
TASARIM MASALLARI 
9. Didem Köktaş Masal Anlatıcısı /Eğitmen
ANLATMA SANATI ATÖLYESİ 
10. Aybike Taşkın İletişim uzmanı
SANAT ve BEDEN DİLİ (SÖZSÜZ İLETİŞİM) Max 15 kişilik 45’er dakikalık atölyeler
11.Dolunay Obruk Müzisyen & Tasarımcı
SANAT FELSEFE
12.Aysun Yenice Mozaik Sanatçısı 
MOZAİK ATÖLYESİ   


Rüzgar esti, hayallere nefes Alaçatı’ya ilham oldu. Değirmen sanatla döndü. Mardin, Şırnak ve Alaçatı’lı çocuklar 1’lik oldu.

ETKİNLİKLER ALAÇATI SANAT 1’LEŞMESİ

Detaylar
TASTİNG ALAÇATI İLE EGE'Yİ KEŞFETMEK İSTEYENLER ALAÇATI'DA BULUŞTU

 AGöçlerle şekillenen yaşamdan hikâyeler, farklı kültürlerin yoğrulduğu lezzetler, doğayla iç içe deneyimler, sanat dolu aktiviteler… Tasting Alaçatı, birbirinden renkli etkinliklerde, hayattan keyif almak isteyenleri buluşturdu.

D Plus Seya Beach Hotel’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılış partisi Beyaz Gece’de katılımcılar, yerel tatların yanı sıra canlı müzikle keyifli bir başlangıç yaptı. İkinci akşam Papazz Restoran’da Alaçatı’nın kaybolan lezzetleri gün ışığına çıkarıldı. Üçüncü gün The Beach of Momo’da, Turuncu Dernek organizasyonuyla gerçekleştirilen Turuncu Gece’de ise katılımcılar kumsalda, muhteşem gün batımında, İtalyan şef Carlo Bernardini’nin deniz mahsulleriyle hazırladığı menü ve Yaşar’ın klasikleşen şarkılarıyla Ege gecesi yaşadılar.

65 işletmenin ev sahipliği yaptığı organizasyonda, gurme lezzetler, workshop’lar, doğa, macera, spor, müzik ve sanat başlıkları altında 7 farklı kategoride 100’e yakın etkinlik düzenlendi; 70’e yakın özel menü sunuldu. Şeflerin özel tarifleri, tadım menüleri, lavanta ve enginar hasadı, lokal pazar, sörf deneyimi, kumsalda yoga, kitap söyleşileri, sergiler, konserler gibi etkinliklerle Alaçatı Turizm Derneği üye kuruluşları katılımcılara başka bir Alaçatı yaşattı. 

Salim Kadıbeşegil ile Söyleşi

Kurumsal İtibar Yönetimi kavramının ülkemizde ve dünyada tanınması ve yer etmesine öncülük eden, Salim Kadıbeşegil’in Köşe Kahve’de bir araya gelen katılımcılarla gerçekleştirdiği “Alaçatı Yerel Kent Markalarına Örnek Olabilir mi?” başlıklı söyleşisi de bunu ortaya koyuyordu. Kadıbeşegil’in anlattığı Alaçatı, o kadar zengin bir kültüre sahip ki bu kültürü tanımak için Alaçatı'da yaşamak, en azından uzun süre kalmak gerekiyor.

Yüzyıllık tarifler

İmren Han Otel ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Fairy ile Yüzyıllık Tarifler” etkinliğinde, Şef Eren Ölmezer, babaannesi Gülgün Ölmezer ve Şef Gülhan Kara, otlar başta olmak üzere Alaçatı’ya özgü birbirinden lezzetli yemekler hazırladı.

PLAKA’da düzenlenen Happy Hour & Köy Meydanında Olten Filarmoni Orkestrası Klasik Müzik Konseri ise gün akşama dönerken, katılımcılara keyifli saatler yaşattı. Yemekler, müzik, ılık bir hava, mutlu olmak için gereken her şey Alaçatı’da vardı.

Organizasyon kapanışı ise seramik ve heykel sanatçısı Cahide Erel’in ev sahipliğinde Perispri’de yapıldı. Badem ağaçlarının altında, göç lezzetleri, müzikleri ve danslarıyla Tasting Alaçatı kapanışı yaptı.

FESTİVALDEN KARELER

        

    

    


26-27-28 NİSAN 2019

ETKİNLİKLER TASTİNG ALAÇATI İLE EGE'Yİ KEŞFETMEK İSTEYENLER ALAÇATI'DA BULUŞTU

Detaylar